I saw this idea and thought it was a genius way to incorporate the holiday season into math practice (multiplication facts specifically). This worksheet has kids total up the cost of everything in the song “12 Days of Christmas.” Here‘s the worksheet, and here‘s the full lesson plan. This would be great for any class 3rd grade and up (with varied amounts of scaffolding), or for practice with your kids at home. Merry Christmas!!
Pingback: Are Basic Math Facts Worth Teaching? | Squarehead Teachers